10 причини зошто јапонските клима уреди се најдобар избор

Ви треба клима уред, истражувате… Имате 100 прашања, не знаете кој клима уред е најдобар за вас, не сакате да згрешите во изборот? Премногу информации но сепак не можете да донесите одлука?

На вистинско место сте, со нашето долгогодишно искуство ќе ви помогниме да донесите права одлука и ќе купите адекватен клима уред со кој ефикасно ќе го греете вашиот простор оваа зима и тоа по најдобра цена.

На пазарот се достапни многу клима уреди од различни производители и модели кои нудат најнови технологии и можности кои лесно се споредуваат и се чини дека лесно можи да се избери клима уред. Сепак не е така, а причините се многубројни. Денес сите клима уреди имаат привлечен изглед и далечински управувач со многу функции, од кои некои никогаш нема да ни притребаат, висока енергетска ефикасност, мала потрошувачка на струја, јонизатор за воздух, напредни филтри за воздух и др.

Сепак, клима уредот го купуваме за квалитетно и ефикасно греење и ладење на просторот, а не поради примамливите додатоци кои нема да ги користиме. Токму овие напредни технолошки дополнувања и можности ги нудат помалку познатите кинески производители со цел да привлечат што е можно повеќе клиенти со примарна цена отколку со квалитет.

Познато е дека јапонските производители имаат друга стратегија каде во прв план е квалитет и енергетската ефикасност, и поради тоа при купување на клима уред од јапонски производител не можи да биди погрешно. Сепак, мора да се обрне внимание на серијата климатизери на одреден производител, така што почетната или влезната серија каде климатизерите се користат главно за ладење и загревање на просторот и за високо квалитетно и удобно греење, дури и при многу ниски надворешни температури, треба да се земат предвид малку поскапите уреди.

Најголема разлика помеѓу клима уредите од јапонски и кинески производители е забележана во режимот на греење, каде климатизерите од јапонски производители, особено оние малку поскапи, се супериорни во однос на кинеските и се загреваат беспрекорно во сите услови.

Мислењето дека климатизерот не може да биде квалитетно загреан, доаѓа од корисниците на просечни кинески климатизери кои навистина имаат поплаки и не се задоволни од греењето, особено кога надворешните температури се спуштат под нулата.

10 причини зошто јапонските клима уреди се најдобар избор

На сцена се појавуваат висококвалитетни јапонски климатизери, кои при ниски надворешни температури одржуваат капацитет и добро загреваат. Причината за ова се квалитетни технички решенија и компресор со висока употреба и употреба на најдобри материјали во производството. Покрај тоа што јапонските климатизери се загреваат и се ладат подобро, тие се поефикасни и траат подолго и не губат ефикасност со текот на времето.

Mitsubishi Electric клима уред


Ако сакате квалитетен клима уред од јапонски производител не се двоумете  Mitsubishi Electric е на прво место и тука не можете да згрешите .Генерално клима уредите Mitsubishi Electric  се најквалитетни клима уреди кои денес можи да се купат а причините се многубројни.

Климатизерите Mitsubishi Electric ја користат најновата технологија со добро познат и признат јапонски квалитет, најнапредните компресори со висока моќност, кои тивко работат во ладење на многу високи температури и на температури до -15 ° C. Внатрешните единици се многу тивки дури и за најпребирливите клиенти и опсегот на функции за управување ќе го воодушеви секој што очекува повеќе од климата отколку самата климатизација.

Најквалитетни клима уреди од јапонски квалитет за секој џеб.

Mitsubishi Electric клима уредите за домашна употреба поделени се во неколку серии а секоја серија има различна сила  2,5kW, 3,5kW, 4,2kW, 5kW, 6kW, 7kW итн спрема потребите на просторот.

STANDARD INVERTER – HJ

Влезни серии кои се најповолни и главно се користат за ладење и загревање на просторот. Не ги препорачуваме за посериозно греење или за греење при ниски температури на отворено.

STANDARD INVERTER + DM

На понова серија со слични дизајни и функции од претходната серија, малку подобра моќност класа и можност за инсталирање на Wi-Fi адаптер за далечински управувач.

ACCEPT INVERTER – WN

Со дизајнот се приближува до повисока класа, уште подобра енергетска ефикасност А ++ и можност за инсталирање на Wi-Fi адаптер за далечинско управување. Овие климатизери можат да обезбедат греење со добар квалитет при пониски температури на отворено во поретки услови.

SUPER INVERTER – SF

Светски познатата, популарна и најпродавана серија на климатизери Mitsubishi Electric кои имаат тивко работење, мала потрошувачка на енергија, одлично ладење и висококвалитетно греење при ниски температури на отворено, дури и во тешки услови. Мора да укажеме дека сè уште немаме поплаки за работата на овие уреди и ние силно ги препорачуваме. Управувањето со Wi-Fi треба да се купи одделно и да се инсталира.

SUPER INVERTER + AP

Поновата, постепена, повисока класа за климатизација изгледа како претходната серија, користејќи го новиот еколошки и поефикасен гас Р-32. Со сите карактеристики на претходната серија, вреди да се напомене уште подобра енергетска ефикасност и уште подобро ладење и загревање на многу ниски надворешни температури. Управувањето со Wi-Fi треба да се купи одделно и да се инсталира.

KIRIGAMINE ZEN – EF

Клима уред од висока класа, дизајн модел што никој не остава рамнодушен и истото може да се каже за супериорно ладење и греење во сите услови и многу тивка работа со висока енергетска ефикасност. Управувањето со Wi-Fi треба да се купи одделно и да се инсталира. Има вграден нано платина филтер и сензор за присуство за супериорни перформанси и удобност.

KIRIGAMINE LUXE INVERTER FH


Топ модел, во палетата Mitsubishi е референтен уред за многу производители. Моделот FH едноставно пука со иновации што ќе ве воодушеви на прв поглед. Има двоен издувен и вграден филтер за плазма на квадрат и 3Д сензор за прегледување. Енергетска класа А +++. Ова е еден од најквалитетните климатизери на пазарот.

KIRIGAMINE STYLE LN

Нов рекордер за енергетска ефикасност и водич на технологијата меѓу клима уредите на пазарот. Има вградено далечински управувач Wi-Fi и 3D сензор. Моментално ова е најквалитетен јапонски клима уред во домашна серија . Достапна е во четири бои: бела, црвена, црна и бела со ефекти.

ПОДНА-ПАРАПЕТНА ЕДИНИЦА KJ

Целиот сјај на единицата доаѓа во време на греење. Можност за двојно издувни гасови, кога топлиот воздух излегува на горната и предна страна на уредот. Парапетната единица можи да ги замени класичните начини на греење.


Daikin клима уреди


Daikin е врвен јапонски производител на клима уреди и е синоним за квалитет. Се одликуваат со квалитетна изработка и квалитетни материјали, имаат врвно ладење и греење со многу ниска бука и висока енергетска ефикасност.

Daikin клима уредите за домашна употреба се поделени во неколку серии каде квалитетните Daikin клима уреди од влезната серија можат да се купат шпо просечна цена на кинески клима уред.

Јапонски квалитет достапен за сите:

COMFORT FTX-J3/GV

Оваа единица својата задача ја извршува беспрекорно : Ви обезбедува совршен комфор каков што заслужувате. Најпродаван клима уред поради пристапната цена и познатиот јапонски квалитет.

SENSIRA FTXF


Нова серија климатизери кои користат најнови технологии, новиот еко-пријателски и поефикасен гас Р-32 нуди висока ефикасност и одлична удобност.

COMFORA FTXP


Дискретна единица обезбедува висока ефикасност и удобност. Одлично греење и ладење со висока енергетска ефикасност и низок шум. Наша препорака до најпребирливите корисници.

PERFERA FTXM

Современ комфорт во комбинација со елегантен дизајн. Има вграден сензонски сензор за присуство кој го открива присуството на луѓе во просторијата и спречува директно истекување на воздухот кон нив.

EMURA FTXJ


Ефикасноста и луксузот се обединети. Вие едноставно ќе се заљубите во неа. Има вграден сезонски сензор за присуство кој го открива присуството на луѓе во просторијата и спречува директно истекување на воздухот кон нив. Управувањето со Wi-Fi ви дозволува да управувате со единицата преку вашата апликација за паметни телефони во секое време, без оглед каде и да сте. 3D проток на воздух гарантира дека чистиот воздух влегува во најоддалечените делови на просторијата.

STYLISH FTXA

Спектакуларен спој на стилот и ефикасноста. Компактен и функционален дизајн за сите интеријери. Три елегантни бои: бела, сребрена и црна.Технологијата Flash Streamer обезбедува свеж и чист воздух. Едноставно управување преку апликацијата Daikin Online Controller.

URURU SARARA FTXZ


Единица со наградувана уникатна 5-насочна технологија за прочистување на воздухот, екстремно ниско влијание врз животната средина и мала потрошувачка на енергија. 3-зона проток на воздух обезбедува дека прочистениот воздух ги достигнува најоддалечените делови на просторијата. 3D сензорот за интелигентно присуство го насочува протокот на воздух подалеку од луѓето, со што се намалува чувството за издувни гасови. Самочистењето на филтрите го олеснува одржувањето со најмногу 25% заштеда на енергија.

PODNA-PARAPETNA JEDINICA FVXM

Единица која ги слуша сите ваши потреби и ви дава совршена клима во вашиот дом 24 часа 7 дена во неделата. Заборавете на ладни стопала, уживајте во топлиот воздух на подот.

NEXURA FVXG

Се најдобро обединето во привлечен дизајн. Совршен комфор во целиот дом. Има едноставен преден пенал кој се загрева како традиционалните радијатори за да ви овозможи угодна и природна топлина во текот на ладните денови. Моментално најмодерна и најефикасна подна единица која одлично се вклопува во модерните ентеријери.


Toshiba клима уред

TOSHIBA

 
Како пионер на инвертер технологија во климатизерите, Toshiba секогаш го предводеше патот со напредни и иновативни технички решенија. Двојните ротирачки компресори гарантираат значителна заштеда на енергија и супериорно ладење и греење при ниски температури.

Врвен јапонски клима уред за голем комфор:

MIRAI

Достапно со работен фреон Р-32, Mirai е еден од најмалку штетните за животната средина. Атрактивниот смирувачки дизајн ќе се вклопи совршено со сите типови ентериери, а тивката работа ќе ја ценат дури и најпребирливите корисници. Одличен избор за ладење и греење.

SUZUMI PLUS

Новиот Suzumi плус со работнен фреон R-32 нуди уште поголема енергетска ефикасност и е на самиот врв на климатизерите од средната класа. Ова е уред кој ќе ви овозможи висококвалитетно ладење и греење во сите услови и со многу тивко работење, функција за самочистење, изборна WI-FI конекција, IQ филтер систем и тајмер за да се обезбеди високо ниво на удобност. Уред кој безрезервно го препорачуваме на секој што сака јапонски врвен квалитет по прифатлива цена.

SUPER DAIDEIKAI 9

Овој премиум клима уред на Toshiba е опремен со високо-ефикасен компресор и постигнува значителни резултати со мала потрошувачка на енергија. Вградениот јонизатор и напредниот плазма филтер се грижат за квалитетот на воздухот. Оваа премиум класа е еден од најдобрите климатизери на пазарот и го препорачуваме на најпребирливите клиенти.

ПОДНА – ПАРАПЕТНА ЕДИНИЦА

Со променлива контрола на издувните гасови, овој клима уред е идеален за греење на просторот. Поради можноста за исцрпување на топол воздух од долната страна на единицата, се постигнува ефект на подно греење.

 
Fujitsu клима уреди

 
Fujitsu е познат јапонски производител на клима уреди кои имаат висок квалитет и прифатливи цени. Модерниот дизајн, напредната технологија и карактеристики го прават да стои рамо до рамо со најдобрите светски производители на клима уреди. Одличен избор за сите кои сакаат врвен клима уред по поволна цена.

Врвен јапонски квалитет за сите прилики:

STANDARD INVERTER ASYG-LLCE

Инвертерски клима уред кој освојува со мошне прифатливата цена и врвни перформанси. A++ енергетска класа заладење, компактните димензии имошне ефикасно греење при ниски температури се најголеми адути на овој модел.

SUPER INVERTER ASYG-LMCE

Одличен уред од висока средна класа ќе ги задоволи потребите и на најпребирливите корисници. Одличен е на ниски надворешни температури и опцијата за греење на 10 ° C, 24-часовен тајмер и напредната контрола на издувните гасови ја зголемуваат удобноста за употреба.

PERFORMANCE INVERTER ASYG-LUCA

Клима уред наменет за корисници со истанчен вкус кои сакаат да го надоградат дизајнот со висока енергетска ефикасност. Благодарение на екстра квалитетниот разменувач на топлина, внатрешната единица е исклучително тенка.

DELUXE INVERTER ASYG-LTCA


Бројни награди за дизајн и голем број корисни карактеристики се квалитетите на врвниот модел на овој клима уред. Големиот капацитетот при режим на греење, екстремно нискиот шум и енергетската класа А +++ ја потврдуваат врвната класа на овие климатизери.

ADVANCE INVERTER ASYG-KGCA

Моторот R32 кој управува со новиот модел во палетата на Фуџитсу дава извонредна енергетска ефикасност, но дизајнот на уредот е ненаметлив и многу скромен во големина. Спротивно на тоа, техничките одлики и функции се максимално луксузни.

NOCRIA X INVERTER ASYG-KXCA


Легендарниот модел на климатизација Norria на Фуџитсу се врати во понудата на овој јапонски бренд. Но, овој пат тоа е вистински скапоцен камен, украсен со бројни технички решенија, кои можат да ги замислат само конкурентите. Инверторот Nocria X поставува стандарди за сите климатизери. Тој е опремен со плазма филтер, двоен издувен Blaster, сензор за присуство на луѓе во prostorot и бројни други системи што го издвојуваат Fujitsu Nocriu од конкурентските модели.

ПОДНА ПАРАПЕТНА ЕДИНИЦА ASYG-LVCA

Можноста за полу-скриена монтажа и двојно издувување во режимот на греење и ладење ја позиционираат парапетската единица пред слични конкурентни производи. Супериорното ладење и загревањето дури и при многу ниски температури на отворено ќе ги задоволи сите што сакаат максимална удобност.


Panasonic клима уред

PANASONIC


Panasonic е познат и признат јапонски производител на врвни клима уредикој нуди за секого по нешто по прифатливи цени. Во понудата има основни модели кои се одлични за во туристички и сместувачки објекти, потоа врвни клима уреди од високата средна клас а за пребирливи купувачи и премиум модели кои се полни со најнова технологија и можности.

Ненадминлив јапонски квалитет по многу поволни цени:

СТАНДАРДНА ЕДИНИЦА KIT-FZ-UKE

Новите модели на инвертер FZ се моќни и ефикасни, со извонредна енергетска класа А ++ / А + уникатна на пазарот! FZ работи на надворешна температура од -15 ° C во режимот на греење и до -10 ° C во режим на ладење во екстремно тивок режим.

KOMPAKTNI INVERTER KIT-TZ-TKE

Серијата за климатизација Panasonic TZ ги има сите карактеристики што би ги очекувале од модерен климатик. Новата серија за климатизација TZ компактен во 2017 година обезбедува еколошки ладилно средство Р-32. Целата серија има подобри перформанси од кога било досега, со цени пониски од минатогодишните основни модели со гас R410A.

ETHEREA INVERTER+ KIT-Z/XZ-TKE

Редизајнирана Etherea . Совршена однадвор, совршена внатре, Etherea има неверојатно тенок дизајн. Револуционерен дизајн кој совршено се вклопува во најсовремените околини. Избравме најдобри материјали за рафиниран дизајн. И сега тие се достапни во елегантен метален или сребрен мат и бел мат финиш. Откријте како да постигнете заштеда на енергија со новиот Ethere A +++. Технологијата на сензори Econavi ја намалува загубата на енергија со адаптирање на клима уредот во услови на собата.Со само еден допир на копче, можете ефикасно да заштедите енергија со континуирано ладење, удобност и практичност. Набавете го најдоброто за вашето здравје со системите Etherea и nanoe.

Со нанотехнологијата, електростатско атомизираат нано честички на вода го прочистуваат воздухот во просторијата. Тој има ефикасен ефект врз микроорганизмите кои се во воздухот и придржуваните микроорганизми, како што се одредени видови бактерии, вируси и калапи, со што се обезбедува почиста животна средина.

Наградата за дизајн на производи IF е меѓу најпрестижните награди за совршеност во дизајнот на производите. Освојувањето на наградата благодарение на исклучително паметната функционалност го прави Panasonic Ethere идеален систем за климатизација за домаќинства и комерцијални примени.

Најголема заштеда на Etherea, извонредна ефикасност на A +++

Највисок степен на енергетска ефикасност. Оригинална технологија на инверторот Panasonic и високо-ефикасен компресор обезбедуваат најголеми перформанси во оваа класа на производи. Ова ги намалува вашите сметки за електрична енергија, додека придонесува за зачувување на природата.

ПОДНА – ПАРАПЕТНА ЕДИНИЦА INVERTER+ KIT-Z-UFE

Нова подна конзола со нов нано X систем за прочистување на воздухот: исклучителна ефикасност A ++, удобност (супер тивка технологија само 20 dB (A)) и здрав воздух со најнапреден дизајн. Нов ладилник за гас R32. Револуционерен дизајн кој совршено се вклопува во најсовремените околини. Nanoe ™ X со нанотехнологија, нано големи електростатски атомизирани честички на вода го прочистуваат воздухот во просторијата. Висока класа за енергетска ефикасност A ++ SEER и A ++ SCOP. Нови безжични контроли.


Кинески клима уреди

GREE


Во моментов има повеќе од 50 кинески производители на клима уреди и над 1000 различни модели и дизајни за сите простори и намени. Сепак, неколку производители се издвојуваат за подобар квалитет и подобри технички решенија, вклучувајќи цврсто ладење и греење со прифатливо ниво на бучава и енергетска ефикасност. Овие се следниве производители: Gree, Sinclair, Haier, Midea, Vivax и Quadro.

GREE


Најголемиот производител на клима уреди во светот. Потпирајќи се на технологијата Daikin и во соработка со Daikin, таа разви мошне квалитетни климатизери кои работат беспрекорно и во режим на ладење и во режим на греење. На нашата веб-продавница можете да најдете целосен асортиман на производи од Gree со детални технички информации и најдобри цени. Уште еднаш да потенцираме GREE e најголем производител на клима уреди ширум светот.

TST

Всушност тие се трговска марка на Gree. Солидни уреди со мошне добар дизајн и прифатлива .

HAIER

Голем кинески производител на клима уреди со голем асортиман за сите потреби и ситуации. Клима уредот Haier се одликува со одличен дизајн и иновативни решенија по прифатлива цена.

MIDEA

Трет по големина производител на клима уреди и опрема која можи да се пофали со одлични и стабилни клима уреди во својата класа. Во фабриката на Мидеа се произведуваат стотици други (нарачани) модели за климатизација кои носат помалку познато име.

VIVAX

Клима уред од кинески производител кој можи да се најди во сите поголеми трговски центри. Главна предност на овие уреди им е поволната цена и добрата сервисна поддршка.

QUADRO

Добро познат бренд кој и во Македонија е присутен повеќе од 20 години.Тоа се евтини клима уреди кои ги задоволуваат основните потреби на корисниците.

SAMSUNG, LG

 Вреди да се споменат уште два реномирани корејски производители на клима уреди: Samsung i LG .

Одберете јапонски клима уред!

Јапонските клима уреди се синоним за квалитет, долготрајна работа и врвно греење и ладење на просторот. Јапонските клима уреди од средна класа се одличен избор за помалку пребирливите корисници и воглавно подобро решение од кинеските клима уреди, додека цената им е слична.

Доколку очекувате повеќе од клима уредот, односно добро да грее на ниски температури и да е тивок , предлагаме да изберете клима уред од јапонски производител од средна или повисока класа што ќе ги исполни сите ваши очекувања. Разликата помеѓу кинеските и јапонските климатизери најдобро ја знаат оние кои ги имаат и двете, и не треба да ги објаснуваат разликите бидејќи тие се повеќе од очигледни во квалитетот на греење и ладење, нивото на бучава, контрола, температурна стабилност во просторијата и др.